apis.gen.tr https://www.apis.gen.tr Apış, Apış Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, apis.gen.tr Tue, 02 Aug 2016 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Apış https://www.apis.gen.tr/apis.html Tue, 04 Dec 2018 18:05:48 +0000 Apış, kadın ve erkek anatomisinde iki bacak arasındaki bölgedir. Bu bölgenin konumu itibarıyla hijyenine önem vermek gerekir. Apış ya da apış arası olarak anılan bu bölge, vücudumuzdaki nemli alanlardan biridir. Bu yüzden böl Apış, kadın ve erkek anatomisinde iki bacak arasındaki bölgedir. Bu bölgenin konumu itibarıyla hijyenine önem vermek gerekir. Apış ya da apış arası olarak anılan bu bölge, vücudumuzdaki nemli alanlardan biridir. Bu yüzden bölgenin temiz ve kuru tutulması bazen zor olur. Bu durum apış arası kokusu denilen sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bu koku bazı kişilerde oldukça rahatsız edici de olabilir. Bu durum sosyal yaşamda olduğu kadar, kişinin kendini de huzursuz eder. Bu yüzden sıkça banyo yapılması ve apış bölgesinin tamamen kurulanması önemlidir.

Vücudumuzdaki en hassas bölgelerinden biri olan apış arası, kadınlarda ve erkeklerde genital organların dışa açılan yerinde olur. Bu açıdan cinsel hastalıklar olsun, idrar yolları hastalıkları gibi rahatsızlıklarda bölgede sorunlar yaşanabilir. Buradaki bakteriler vücudumuzun diğer alanlarına göre daha yoğundur. Genital organlara yakınlığı nedeniyle de, bakterilerin vücudumuza girişi apış arasından daha kolay olur. Özelliklerde kadınları daha fazla etkileyen sistit gibi idrar yolu enfeksiyonlarında bakterilerin bu bölgeden idrar yollarına, mesaneye geçişi rahat olur. Bu nedenle apış arası temizliği önemlidir.

Apış bölgesinin nemli bir ortam olması mantar, pişik, egzama, genital siğil gibi sorunların yaşanmasına da neden olur. Mantar bildiğiniz gibi nemli ortamları sever. Burada daha kolay üreyebilir ve yaşamına devam edebilir. Burada gelişecek böyle cilt sorunlarının iyileştirilmesi de güçtür. Çünkü devamlı kuru tutulması zor olur. Bu nedenle iç çamaşırlar bile pamuklu, su tutan türden seçilmelidir. Bölgenin terleme kapasitesi fazla olduğundan, iç çamaşırların bile önemi vardır. Ayrıca fazla kilolu olmak ta sorun yaratabilir. Fazla kilolar nedeniyle apış arasında katların oluşması nedeniyle terden pişik gibi sorunlar sıkça yaşanabilir. Bu yüzden bölgenin kuru kalması için daha özenli olmak gerekir.
]]>
Apış Arası https://www.apis.gen.tr/apis-arasi.html Wed, 05 Dec 2018 14:47:58 +0000 Apış arası, halk dilinde genital organların bulunduğu kısma verilen addır. Apış arası denilen bölgedeki hijyen çok önemlidir. Çünkü vücudun besinsel atıkları buradan dışarı bırakıldığı gibi, aynı Apış arası, halk dilinde genital organların bulunduğu kısma verilen addır. Apış arası denilen bölgedeki hijyen çok önemlidir. Çünkü vücudun besinsel atıkları buradan dışarı bırakıldığı gibi, aynı zamanda cinsel ilişkiye de aynı organlar yoluyla girilir. Apış arası bölgenin, içerdiği organları kendine has koruyucu bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bu bölge, belli kısımları daha yoğun olmakla birlikte genellikle tüylerle kaplıdır. 

Apış arası bölgenin genel bakımı ve temizliği neden yapılır 

Hava ve güneş ile temas etmeyen bu vücut bölgesi için sık aralıklarla temizlik yapmak kaçınılmaz bir durumdur. Keza bu bölge tüy içerdiği için ve genellikle kıyafetlerle kapalı durumda olan bir vücut bölgesi olduğu için cilt ısısı biraz daha yüksektir. Bu sebeple apış arası terlemeye müsait bir alandır. Bakteriler için iyi bir flora ortamıdır. Eğer rutin temizlik yapılmazsa bir süre sonra apış arası çok kötü kokmaya başlar. Bakteriler genital bölgeye iyice yerleşir ve hızla çoğalmaya başlar. Bu durum öncelikle bireyin kendi sağlığı açısından tehdit oluşturur. İdrar yolları enfeksiyonun başlıca sebeplerinden biri apış arası hijyenin ihmalidir. Elbette ki birey her ne kadar kişisel temizliğine dikkat ediyor olsa da, kullanmak zorunda kaldığı bir umumi tuvalet yüzünden de enfeksiyon kapabiliyor. Apış arası hijyen ihmalindeki bir diğer tehdit ise cinsel partnere karşı olandır. Bahsi geçen enfekte bir kişi ile cinsel birliktelik yaşayan bir diğer kişi de enfeksiyon açısından risk almış olur. 

Apış ArasıApış arası bölgenin genel temizliği ve bakımı nasıl yapılır 

Tuvalet ihtiyacı giderildikten hemen sonra dışkı artıkları mutlaka temizlenmelidir. Keza zaten idrar ya da gaita çoğu kişilerde bir miktar bakteri içermektedir. Bazı durumlarda genital bölgeler için özel olarak üretilmiş yıkama jelleri veya ıslak mendiller kullanılabilir. Apış arası tüylerinin rutin zamanlarda kısaltılması da bu bölgenin hijyeni açısından önemlidir. Aslında apıș arasındaki tüylerin bu bölgedeki genital organları korumak gibi bir önemi vardır. Fakat temizlik düzgün yapılmazsa az önce de bahsettiğimiz gibi bakteriler için iyi bir üreme ortamı oluşturur. Tüyler jilet, ağda, tüy dökücü kremler vasıtasıyla apış arası bölgeden ayda bir temizlenebilir. Kalıcı çözüm isteyenler lazer gibi işlemlerden faydalanabilirler. Fakat apış arası bölgesi yapısı gereği oldukça hassas bir cilt yapısına sahip olduğundan dolayı, lazer gibi riskli epilasyon işlemlerini mutlaka bu işte uzman kişiler tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir. Çünkü apış arası bölgede oluşacak bir hasar, bazı durumlarda geri dönüşsüz sağlık problemlerine neden olabilmektedir. İleri yaş bireyler için, lazer epilasyon gibi işlemler hekim onaylı yapılmalıdır. 
]]>
Apış Arası Terlemesi https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-terlemesi.html Thu, 06 Dec 2018 00:44:10 +0000 Apış arası terlemesi, ile genellikle yaz aylarında karşılaşılmaktadır. Vücudun hemen hemen her bölgesinde ter bezleri bulunmaktadır. Vücutta bulunan ter bezleri bazı insanlarda daha hızlı bir işlevle çalışmaktadır. Bu dur Apış arası terlemesi, ile genellikle yaz aylarında karşılaşılmaktadır. Vücudun hemen hemen her bölgesinde ter bezleri bulunmaktadır. Vücutta bulunan ter bezleri bazı insanlarda daha hızlı bir işlevle çalışmaktadır. Bu durum çoğu insanda şikayet olarak dile gelmektedir. Apış arasında bulunan ter bezleri fazla çalıştığında apış arası terlemesi problemi kişide oluşur. Vücuttaki ve apış arasındaki ter bezleri sinir, heyecan, hava sıcaklığı, vücudun hareketliliği ve spor yapması durumunda terleme oluşmasına neden olur. Terleme vücut ısısının yükselmesi karşısında vücudun kendini soğumaya alma refleksidir. Apış arası terlemesi çoğu zaman yaz aylarında uzun mesafe yürüme sonucunda kişide oluşmaktadır. Öyle ki bazen apış arası teri dışarıdan görünebilecek kadar yoğun olmaktadır. Apış arasında terleme bu bölgede koku oluşumuna da sebep olmaktadır. Yüz bölgesinde, kafa ve boyun bölgesinde, ellerde, ayaklarda, koltuk altlarında, apış arasında ve daha bir çok bölgede bulunan ter bezleri fazla çalıştığında kişide koku oluşumlarına neden olur. Apış arası terlemesinin kilolu kişilerde daha fazla sorun teşkil ettiği bilinmektedir. Kişinin vücudunda bulunan fazla kilolar özellikle apış arsında belirgin bir terlemeye yol açmaktadır. Kişinin kilolardan kurtulması bu sorunu gidermekte fayda sağlayacaktır. Apış arası terlemesi erkeklerde kadınlara oranla daha fazla gözlemlenmektedir. Erkeklerin vücut ısıları kadın vücut ısılarına göre daha yüksektir ve bu nedenle vücutlarındaki terleme oranı daha fazladır. Apış arası terlemesi erkeklerde büyük sorun teşkil etmektedir. kadınlarda ise lohusa dönemlerinde ve regl ay başlarında apış arası terlemesine daha fazla rastlanmaktadır. Apış arası terlemesi doğal ve normal olan halden çıkıp aşırı terleme oluşturuyor ise mutlaka doktora gidip sebebini öğrenmelisiniz. Aşırı terleme vücutta oluşan bir problemin habercisi olabilir bunun için ihmal etmemekte fayda vardır.

Apış Arası TerlemesiApış arası terleme nedenleri:
 • Sentetik ve ipek iç çamaşırı kullanımı
 • Dar kıyafet seçimi
 • Kalın giyinmek
 • Apış arası temizliğine önem verilmemesi
 • kişinin vücudunda fazla kilo bulunması
 • Sıcak ve havasız ortamlarda kalınması
 • Yaz aylarında vücut hareketliliğinin fazla olması
 • Kadınlarda regl dönemlerinde olmak apış arası terlemesine yol açar
 • Ter bezlerinin olması gerekenden daha fazla çalışması
Apış arası terlemesini azaltmak veya ortadan kaldırmak için alınacak önlemler:
 • Havadar ve ferah ortamlar tercih etmek
 • Doğru iç çamaşırı seçimi yapmak
 • Yaz aylarında günlük duş almak ve apış arasını temiz tutmak
 • Ferah, bol ve salaş kıyafetler tercih etmek
 • Apış arasına banyo sonrasında iyice kurutulduktan sonra pudra kullanmak
 • Kimyasal içermeyen terleme önleyici ürünler kullanmak
 • Uzun mesafe yürüyüşlerde dinlenme zamanları oluşturmak
]]>
Apış Arası Kızarıklık https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-kizariklik.html Thu, 06 Dec 2018 01:49:29 +0000 Apış arası kızarıklık, bir çok nedenle bacak arasında gözlemlenebilir. Bazen hava sıcaklığı bazen yürümede bacak sürtünmesi bazen ise pişik başlangıcı sebebi ile apış arasında kızarıklık oluşabilir. Apış aras Apış arası kızarıklık, bir çok nedenle bacak arasında gözlemlenebilir. Bazen hava sıcaklığı bazen yürümede bacak sürtünmesi bazen ise pişik başlangıcı sebebi ile apış arasında kızarıklık oluşabilir. Apış arası kızarıklık oluşması kişide enfeksiyon oluşumundan da kaynaklanabilmektedir. Özellikle yaz aylarında kişilerin giyim tercihleri apış arası pişiklerinde, kızarıklık rastlanmasında, kaşıntılar oluşmasında oldukça büyük rol oynamaktadır. Yaz aylarında tercih edilecek giysiler daha çok serin ve hava alabilen kıyafetler olmalıdır. Naylonsu iç çamaşırları ve pantolonlardan kaçınmak gerekir. Kişinin ter alan kumaş türleri tercih etmesi apış arasında kızarıklık oluşumlarını yok etmekte fayda sağlayacaktır. Vücudun hava almasını sağlamak ve nemli bırakmamak kızarıklık oluşumunu yok edecektir.Bunun yanı sıra günde 1 kere mutlaka duş alınması yaz aylarında vücuda ferahlık verir ve korur. Apış arası temizliği sırasında kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Ayrıca apış arasında ter hissedildiğinde kokulu ve parfümlü mendillerle apış arası silinmesi kişide bir çok problem oluşmasına sebep olabilir. Çoğu zaman ıslak mendiller çeşitli parfümler içerir vücudunuzun bu maddelere alerjisi veya hassasiyeti olabilir. Kızarıklık bir isilik başlangıcı olarak ta kendini göstermiş olabilir. Bu gibi durumlarda apış arası bölgesi ılık ve sade suyla yıkanarak iyice kurutulmalıdır. Sonrasında kızarıklık bulunan bölgede acı hissediliyorsa pişik kremleri kullanılabilmektedir. Apış arasındaki kızarıklık bölgesinde tahriş olmuşsa vücuda acı ve yanma hissi verir. Apış arasında oluşan acı ve yanma hissi kişinin birçok ortamda rahatsız olmasına ve sosyal aktivitelerini güçlükle yerine getirmesine sebebiyet verir. Apış arası kızarıklık mantar değil ise 2-3 gün içerisinde iyileşme gözlemlenir. Mantardan kaynaklı bir kızarıklık oluşmuş ise iyileşme süresi biraz daha uzun sürebilmektedir. Apış arası kızarıklıkları oluşumu gördüğünüzde o bölgede hijyene biraz daha önem vermelisiniz ve hava almasını sağlamalısınız. Ev ortamlarında hafif bol gecelikler tercih edebilirsiniz ve günde 2 kere o bölgeyi yıkayıp kurutup pudra sürebilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra apış arası kızarıklığında pruzon krem kullanabilirsiniz. Her şeye rağmen kızarıklık geçmiyorsa doktora başvurabilirsiniz.

Apış Arası KızarıklıkApış arası kızarıklık nedenleri: 
 • Kişide fazla kilo problemi olması
 • Bacaklarda oluşan büklüm aralarının hava almaması
 • Pişik başlangıcı belirtisi
 • Herhangi bir nedenle apış arasında tahriş olması
 • Apış arasına kazalar sonucu darbe alınması
 • Kadınlarda regl dönemlerinde kullanılan pedler
 • Lohusa döneminde fazla kanama oluşması
 • Apış arasında hijyene önem verilmemesi
 • Mantar oluşumunun başlangıcı
 • Böcek ısırması
 • Apış arasındaki sivilce oluşumları
 • Herhangi bir yara sonucu enfeksiyon oluşumu
]]>
Apış Arası Şişlik https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-sislik.html Thu, 06 Dec 2018 18:50:30 +0000 Apış arası şişlik problemi, hemen hemen herkeste görülme ihtimali olan bir durumdur. Son derece az karşılaşılan bu durum aslında birçok kişide meydana gelir. Fakat insanlar, apış arası şişlik problemini birbirlerine s Apış arası şişlik problemi, hemen hemen herkeste görülme ihtimali olan bir durumdur. Son derece az karşılaşılan bu durum aslında birçok kişide meydana gelir. Fakat insanlar, apış arası şişlik problemini birbirlerine söylemekten kaçınırlar. Bu nedenle birçok zaman apış arası şişlik sorunu olan insanlarda bu durum gizli kalır. Apış arası şişlik bazen çocuklarda da karşılaşılmaktadır. Fakat yetişkinlere oranla bu durum gençlerde çok daha az karşılaşılır. Bacaklar ve bacak aralarında oluşabilen şişliklerin çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenle sadece fiziki muayene yapılarak hiçbir şekilde teşhis konulamaz. Bu durum kimi insanlarda bir tümör belirtisiyken bazı insanlarda da direk olarak  bir yağ bezesi belirtisidir. Bu nedenle öncelikle tıbbi tedavi yapılarak bu şişliğin nedeni ortaya çıkarılmamalıdır. Bu kontroller öncesinde birçok insanın yaptığı gibi bitkisel tedavilerden uzak durmanız gerekmektedir. Yapacağınız en küçük hatalar bile apış arası şişlik probleminin daha da büyümesine neden olarak problemlerin artmasına neden olabilmektedir. Bunun için sizin yapmanız gereken ağış arasında herhangi bir şişlik olması durumunda nedeni tahmini olarak ne olursa olsun kesinlikle bu durum için doktora giderek muayene olmaktır. Apış arasında bulunan cilt yapısı, yağ dokusu, kaslar ve kemikler gibi daha birçok yapı insanlarda oturmayı, yürümeyi, oturmayı ve kalkmayı sağlamaktadır. Bu yapıların herhangi birinde meydana gelen en küçük problem bile, müdahale edilmediğinde ciddi bir şekilde sorun haline gelerek kişinin günlük yaşantısını oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle olası bir patolojik durum için en erken tedavi çok daha avantajlı olacaktır. 

Apış Arası ŞişlikApış arası şişlik nedenleri nelerdir
 • Apış arasında oluşan sert şişlikler insanlarda birçok zaman zararlı ya da son derece zararsız tümörlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu şişlikler bir tümör olduğu zaman doktorlar tümörün alınması taraftarı olurlar. Çünkü nadirde olsa iyi huylu tümörler de ileri ki zamanlarda kötü huylu bir tümöre dönüşebilirler. Bunun için sizin de doktorunuz tümörün alınmasını önerecektir. 
 • Aslında insanlarda meydana gelen apış arası şişlik nedenleri arasında en çok görülen neden bu bölgelerde oluşan lipomlardır. Bu bölgelerde oluşan lipomlar direk olarak küçük bir şişlik olarak belirir ve gittikçe daha da artar. Bir nevi iyi huylu tümörler denilebilir. 
 • İnsanlarda kimi zaman iltihaplı olarak kimi zaman da normal olarak görülen artrit sorunları direk olarak insanlarda bu gibi şişliklere neden olur. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilecek olan artrit sorunları, bazen apış arasında da meydana gelebilmektedir. 
 • İnsanlarda eklem bölgelerinin içerisinde bulunan sıvıların enflamayonlara uğraması durumunda bu gibi problemler meydana gelebilmektedir. Apış arası şişlik bazen insanlarda kalça eklemi içerisine bulunan sıvılarda meydana gelen sorunların ortaya çıkması halinde meydana gelebilmektedir. 
 • Apış arasına alınan travmalar ya da bu bölgelere yakın yerlerde meydana gelen travmalar direk olarak apış arası şişlik problemlerine neden  olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan şişlikler genellikle ağrılı olmaktadır. 
Apış arası şişlik sorunları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda aynı nedenlere bağlı olarak meydana geleceği için yapılacak olan tedavilerde herhangi bir fark gözlenmez. Her insan için yapılacak olan apış arası şişlik aynı şekilde tedavi edilir. Bu gibi durumlarda ilk olarak hastada fiziki muayeneler yapılarak şişliğin dışarıdan görüntüsüne bakılır. Bu işlem sonrasında ise kişide ultrason, mr, röntgen gibi tıbbi cihazlar kullanılarak sorunun nedeni tam olarak ortaya çıkarılır. Bu işlem sonrasında kişide tümörün ya da meydana gelen şişliğin türüne göre ilaç tedavileri yapılır. Eğer kişide ki sorun artmaya devam ederse bu durumda cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulacaktır.  
]]>
Apış Arası Pişik https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-pisik.html Fri, 07 Dec 2018 14:23:22 +0000 Apış arası pişik: Apış arası bir çok nedenle özellikle yaz aylarında kişilerde oluşabilir. Pişik problemi genellikle çocuklarda gözlenmektedir.  Fakat ara ara yetişkinlerde de rastlanan bir durumdur. Özellikle yaz aylarda ki Apış arası pişik: Apış arası bir çok nedenle özellikle yaz aylarında kişilerde oluşabilir. Pişik problemi genellikle çocuklarda gözlenmektedir.  Fakat ara ara yetişkinlerde de rastlanan bir durumdur. Özellikle yaz aylarda kişinin yanlış giyim tercih etmesi vücudun hava almayan giysiler içerisinde kalması ve terlemesi kişide pişik oluşumunu tetiklemektedir. Apış arası pişik bez bağlanan bebeklerde sıklıkla görülmektedir. Bebeğin altının geç aralıklarla değiştirilmesi pişik sorununa neden olmaktadır. Yetişkin ve yaşlılarda da herhangi bir sağlık sorunu veya geçirilen bir kaza sonucu bez kullanmakta mecbur kalan insanlarda apış arası pişiği fazlasıyla gözlemlenmektedir. Bu gibi durumlarda bez değişme aralıkları kısa süreler içerisinde olmalıdır. Apış arası pişik problemlerinin oluşum nedenleri arasında aşırı kiloda bulunmaktadır.Kişinin fazla kiloları yürüme esnasında kat aralarında sürtünme oluşturur ve apış arası kısmında tahrişe neden olur. Tahriş,  vücudun apış arası kısmında pişik oluşumunun ön izlenimleri arasındadır. Ciltte kızarıklık ve pürüzlü bir görünüm oluşmasını sağlayan pişik problemi kişiye oldukça zor anlar yaşamasına neden olur. Apış arası pişik kaşıntı ve yürüme sırasında acıya neden olmaktadır. Kişide oluşan apış arası kaşıntısı ve acısı kişinin sosyal faaliyetlerini ve günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca apış arası pişik oluşumu kadınlarda regl döneminde sıklıkla oluşan ve kadınlara zor anlar yaşatan bir sorundur. Apış arasının sürekli nemli ve hijyenden uzak olması apış arasında hızlı bir şekilde pişik oluşumuna neden olur. Regl döneminde oluşan pişikler diğer dönemlere göre daha geç iyileşme gösterirler. Ayrıca kişinin beslenme sırasında tükettiği yiyeceklerde vücutta pişik olmaya sebep unsurlar arasındadır. apış arasında veya başka bir bölgede sık sık pişikler gözlemleniyorsa kişinin vücudunda gözlem yapması ve hangi yiyecekten uzak durması gerektiğini kendince anlaması pişik oluşumunun tekrarlamaması için fayda sağlayacaktır. Apış arası pişik oluşumlarında bilinçsiz kremler kullanmak doğru değildir. Kortizon içeren pişik kremleri vücuda kullanılmamalıdır. Kortizon içeren kremler fazla kullanıldığı takdirde yan etki oluşumları kişi vücudunda baş gösterebilir. Kortizon içerikli kremler yerine pruzon kremler tercih etmelisiniz.

Apış Arası Pişik
Apış arası pişik olanlara önerilen tavsiyeler:
 • Kişinin fazla kilolarından kurtulması ve kilo vermesi
 • Kişiler yaz aylarında sıkı, hava almayan, dar giyimler tercih etmemeli
 • Sentetik ve ipek iç çamaşırı giyilmemeli
 • Kişi vücudunda hijyen eksikliği bulunması
 • Kimyasal içerikli ıslak mendillerle apış arası temizliği yapılmamalıdır.
 • Alerji olduğunuz madde yada yiyecek var ise uzak durmalısınız.çünkü alerji pişiğe de yol açabilmektedir.
 • Banyo sırasında kimyasal temizleyici kullanmak apış arası pişiğe neden olan faktörler arasındadır
 • Bol ve ferahlık sağlayan kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Pişik oluşumu var ise pişik kremi kullanmanızda fayda vardır.
Apış arası pişik için ideal krem nasıl olmalıdır:
 • Kortizon gibi yan etki oluşturmayan fitosteroid içermeli
 • Pişik kremi pişik olan bölgeye uygulandıktan sonra pişik bölgesinde koruyucu bir tabaka oluşturmalı ve uzun süre o bölge üzerinde kalmalıdır
 • Dermotolojik ve klinik testleri yapılmış ve bu testlerden geçmiş olmalı
 • Kişide alerjik reaksiyon oluşturmamalı
 • Sadece nemlendirici gibi değil tedavi edici özellikleri tam olarak taşımalıdır.
 • Pişiklerde sıkça rastlanan mantar hastalığı oluşumuna da iyi gelmesine dikkat edilmelidir.
]]>
Apış Arası Kaşıntı https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-kasinti.html Sat, 08 Dec 2018 08:38:48 +0000 Apış arası kaşıntısı, sık sık karşılaşılan durumlardan biridir. Fakat bu bölgeler, insanların rahat rahat kaşıyamadığı bölgelerden olduğu için çok ciddi bir şekilde sorun haline gelir. Bu nedenle apış arası kaşınt Apış arası kaşıntısı, sık sık karşılaşılan durumlardan biridir. Fakat bu bölgeler, insanların rahat rahat kaşıyamadığı bölgelerden olduğu için çok ciddi bir şekilde sorun haline gelir. Bu nedenle apış arası kaşıntısı, acilen ortadan kaldırılması gereken bir sorun haline gelir. Apış arası kaşıntısı, ilk zamanlarda herhangi bir probleme neden olmada bile insanlarda belli bir süre sonra çok ciddi sorunlara neden olacaktır. Özellikle insanlarda yaşam kalitesinin çok ciddi seviyelerde düşmesine neden olacak bu durum, beraberinde büyük rahatsızlıkları getirecektir. Özellikle dikkat dağınıklığı, odaklanamama ve kişinin elindeki işi yapamaması gibi birçok etkene neden olmaktadır. Özellikle yetişkinlerde görülen bu durum, kişinin iş hayatında sorunlara neden olmaktadır. Apış arası kaşıntısı, insanlarda ilk olarak iş hayatında performans kayıplarına neden olarak sorunların oluşmasına neden olacaktır. Bunun yanında olur olmaz yerlerde aniden kaşınmaya başlaya apış arası çok ciddi bir şekilde sorun olacaktır. Kişide meydana gelen apış arası kaşıntısı, çok ciddi bir şekilde kaşınma arzusuna neden olacaktır. Bu arzu, kişinin apış arasını kaşıyamamasına bağlı olarak daha da artacağı için kişi yerinde bile duramayacak hallere gelebilir. Özellikle birçok farklı nedeni olduğu için direk olarak kişi bu durumlara müdahale edemeyecektir. Bu durum bazen de insanlarda aşırı bir hal alarak kişinin uyuyamamasına ve sürekli olarak uykusuzluk problemi yaşamasına neden olacaktır. Eğer sorun bu aşamalara gelmişse ve henüz tedavi olmamışsanız tedavilerde çok geç kalmışsınız demektir. 

Apış arası kaşıntısının en yaygın nedenleri
 • Mantar: Bilindiği gibi insanlarda çok yaygın bir şekilde meydana gelen ve hemen hemen vücudun her yerinde görülme ihtimali olan mantar rahatsızlığı apış arasında da yüzde atmış oranla görülmektedir. Bu rahatsızlık meydana geldiği zaman ilk olarak insanlarda kaşıntı olarak belirtiler gösterecektir. 
 • Yün ve naylon giyecekler: Özellikle iç çamaşırının kalitesiz ve naylon olması, direk olarak cilt hastalıklarının apış bölgelerinde oluşmasına neden olarak insanlarda kaşıntı problemine neden olacaktır. Özellikle yaz aylarında kıyafet seçiminize özen göstermelisiniz. 
 • Kimyasal maddeler: Özellikle banyo sonrasında köpük birikintilerinin tam olarak durulanmama nedeniyle apış arasında kalması durumunda cilt üzerinde tahrişler meydana gelir ve bununla birlikte insanlarda çok şiddetli kaşıntılar oluşur. Müdahale edilmemesi durumunda cilt hastalıkları oluşmaya başlar.
 • Yiyecek ve içecekler: Son üç gün içerisinde kişinin aşırı olarak istiridye, süt, çilek, soğan ve buna benzer besinler yiyip içmesine bağlı olarak apış arası kaşıntısı ortaya çıkmaktadır. Eğer kişi yemesine ve içmesine dikkat etmezse sorun daha da artacaktır. 
 • Sinirlilik ve ruhi sıkıntılar: Bazen aşırı stres ve kişinin sürekli olarak baskı altında olması gibi durumlar da apış arası kaşıntısı oluşumuna neden olmaktadır. 
 • Cilt hastalıkları: İnsanlarda sık sık karşılaşılan kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, deri iltihabı gibi cilt hastalıkları, direk olarak insanlarda apış arası kaşıntısı oluşumuna neden olmaktadır. Eğer sizlerde de ciddi olarak bu durumlar meydana geliyorsa kesinlikle tedavi olmanız gerekir. 
Apış Arası Kaşıntı
Yukarıda belirtmiş olduğumuz birçok neden insanlarda apış arası kaşıntısı oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumlar direk olarak insanlar da kaşıntılara neden olsa bile daha birçok etken insanlarda apış arası kaşıntısı oluşumuna neden olur. 

Apış arası  kaşıntısı tedavi: 

Tedavi sürecinde genellikle doktorlar kaşıntının nedenini detaylı bir şekilde araştırırlar. Bunun için ilk olarak fiziki muayene gereklidir. Dikkatli olarak yapılacak olan bir cilt muayenesi, insanlarda sorunun nedenini belirleyecektir. E]]> Apış Arası Mantar https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-mantar.html Sat, 08 Dec 2018 08:58:59 +0000 Apış arası mantar, hastalığının çoğu zaman neden oluştuğu bilinmez. Vücudun diğer bölümlerinde yani ellerde ve ayaklarda oluşan mantar ile benzer belirtilere sahiptir. Apış arası mantar halka şeklinde, yayılmaya meyli ola Apış arası mantar, hastalığının çoğu zaman neden oluştuğu bilinmez. Vücudun diğer bölümlerinde yani ellerde ve ayaklarda oluşan mantar ile benzer belirtilere sahiptir. Apış arası mantar halka şeklinde, yayılmaya meyli olan, pembe yada kırmızı kabartılardan oluşmaktadır. Apış arasında oluşan mantar kişinin cildinde sürekli kaşıntı hissi, kızarıklık ve kaşınmaktan kaynaklanan tahrişler oluşturmaktadır. Kişide oluşan mantar, deri enfeksiyonu hastalığıdır ve bulaşıcıdır. Malessezia furfur isimli mantar tarafından oluşturulan bu deri hastalığı, lekelerin büyüyerek birleşmesine ve deri üzerinde pürüzlü bir görünüm oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Deri üzerindeki pürüzlerde hafif pullanmalar da gözlemlenmektedir. Apış arası mantar kişilerde çeşitli nedenlerden oluşmuş olabilir. Fakat mantar hastalığının apış arasında oluşması kişinin sosyal aktivitelerini, günlük hayatını, mesleğindeki başarısını bile olumsuz yönde etkileyebilir. Toplum içerisinde devamlı kaşınma duygusu hissetmek ve bu bölgenin dokunulmaya pek müsait olmaması kişinin hareket özgürlüğünü kısıtlar ve mantar hastalığı taşıyan kişiye zor anlar yaşatır. 

Apış arası mantar, pişik sonucunda da oluşabilir. Sıcak havalar, hijyen eksikliği ve apış arasının hiç havalandırılmaması sonucunda kişide var olur. Bazı insanlarda ise fazla kilo apış arasında mantar oluşumuna sebep olur. Apış arasındaki katlar özellikle yaz aylarında hava almazlar ve kat araları terlediğinde çoğu zaman ıslak ve nemli kalır. Apış arası bölgesindeki katlanan büklüm aralarının devamlı terli kalması bu bölgede mantar oluşumunu sağlamaktadır. Fazla kilosu olan kişiler genellikle bol ve hava alabilen kıyafet tarzlarına yönelmeliler. Kişinin fazla kilolarından kurtulması oluşan mantar hastalığının olabildiğince tekrarlamamasına fayda sağlayacaktır. Apış arasında mantar oluşumu var ise selenyum sülfür şampuanı kullanmanızda fayda vardır. 3-4 gün ara ile apış arsındaki deriye geceleri sürerek uyuyun ve sabah uyanınca mutlaka yıkayın. Yıkanmayan selenyum sülfür deride tahrişe neden olacaktır.

Apış Arası Mantar
Apış arası mantar oluşumu sebepleri:
 • Apış arasının nemli ve ıslak bırakılması banyodan, havuzdan veya denizden çıktıktan sonra kurulanmayıp ıslak bir şekilde bekletilmesi
 • Özellikle yaz aylarında apış arası bölgesinin yanlış iç çamaşırı seçimleri ile devamlı terlemesine neden olmak
 • Yine yaz aylarında deride oluşan terin o bölge üzerinde fazlaca kalması
 • Apış arasındaki hijyene özen gösterilmemesi
 • Ortak kullanım alanlarındaki havlu ve benzeri ortak eşyaları apış arasının kurulanması sırasında kullanmak
 • Tırnağa yerleşen mantar bakterisinin apış arasına dokunduğunuzda o bölgeye yerleşmesi
 • kişinin fazla kiloya sahip olması
 • Apış arasının fazlaca terlemesi apış arasında mantara sebep olmaktadır.
 • Evde mantar hastalığı taşıyan bir bireyin olması mantar bakterilerinin sizin vücudunuza geçmesine sebep olması
 • Kişinin yaz aylarında geç duş alması ve banyo ihtiyacına fazla önem vermemesi 
 • Topikal ve sistemik bazı ilaçların fazla kullanımı
 • Gebelikte, diyabet hastalarında ve kanser hastalarının ilk aylarında kişilerde gözlenmektedir. Yani vücut direnci kırılmış hastalarda mantar oluşumu başlayabilir.
Apış arası mantar tedavisi:
 • Özellikle temizliğe dikkat edilmelidir.
 • Naylonsu iç çamaşırları kullanmamalısınız.
 • İç çamaşırınızı günlük değiştirmelisiniz gerekirse 2 kere değiştirebilirsiniz.
 • Mantar hastalığı bulaşıcı olduğundan hastalık iyileşene kadar evdeki diğer fertlere yakın olunmamalı eşyaları kullanılmamalıdır.
 • Apış arasındaki mantar doktor tarafından wood ışığı altında incelendikten sonra hastalığın teşhisi yapılır.
 • Teşhis sonucunda verilen ilaç ihmal edilmeden kullanılmalıdır.
 • Hastalık belirtileri geçse bile 1 ay tedaviye devam etmelisiniz.
Apış Arası Yaraları https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-yaralari.html Sun, 09 Dec 2018 03:34:37 +0000 Apış arası yaraları, çok çeşitli sebeplerle oluşmaktadır. Apış arası yaraları genellikle yaz aylarında gözlemlenir. Havanın sıcak olması, devamlı dışarıda olmak, kalın giysiler giymek, vücudun nefes almasını önlemek Apış arası yaraları, çok çeşitli sebeplerle oluşmaktadır. Apış arası yaraları genellikle yaz aylarında gözlemlenir. Havanın sıcak olması, devamlı dışarıda olmak, kalın giysiler giymek, vücudun nefes almasını önlemek apış arasında pişiğe, isiliğe ve kızarıklıklara yok açmaktadır. Apış arası yaraları kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Sosyal aktivitelerinde, meslek hayatında, günlük işlevlerinde sıkıntılı anlar yaşamasına neden olmaktadır. Kişinin bazen yedikleri yiyecekler bazende nedenini bilemediği bir durumdan ötürü apış arasında yara oluşması kişide acı ve yanma hissi oluşturur. Apış arasındaki acı ve yanma hissi bir çok problemler yaşamasına sebep olur. Bu gibi durumlarda evde zaman geçirmeyi ve hafif, ferah bir gecelik giyinmeyi tercih etmelisiniz. Yara olan bölge hava ile temas ettiğinde iyileşme süreci çok daha çabuk olacaktır. Yara bölgesine sabun veya kimyasal temizleyici ürünler sürmemek yara bölgesine fayda sağlayacaktır. Apış arası yarası yaz aylarında ise günde 1-2 kere sade suyla yıkanıp iyice kurutulmalıdır. Yara pişiğe benzer özellikler taşıyorsa veya isilik şeklindeyse pişik kremi kullanabilirsiniz. Fakat yara ağrılı, büyük çaplı, irinli, kötü kokulu, akıntılı bir yapıya sahip ise zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Gerekli muayene ve tahliller sonucunda yaranın neden çıktığı hakkında size bilgi verilecektir.

Apış arası yaraları sebepleri arasında yer alan unsurlar:

Yanlış iç çamaşırı seçimi: Özellikle yaz aylarında sentetik ve ipek iç çamaşırı giyinmek apış arasında terleme oluşturur ve deride terin fazlaca kalması apış arası pişiğe veya apış arasında yara oluşumuna neden olmaktadır.

Sıcak havalarda uzun mesafe yürümek: Uzun mesafe yürümek, apış arasında sürtünme oluşturan bir eylemdir. Sıcak havalarda fazla yürümek terleme eşliğinde apış arasında sürtünme oluşumu apış arasında yara sebepleri arasındadır.

Hava almayacak kıyafetler giymek: Sosyal hayatta vücudun havasız kalmasını sağlayacak dar kıyafetler giyilmesi apış arasında yaralar oluşmasına neden olmaktadır.

Apış arası mantar oluşumu: Mantar oluşumu o bölgede yara oluşumuna neden olmaktadır. Halka şeklinde kızarıklıklar deride pullanmalar ve kaşıntıdan kaynaklı tahrişler apış arasında yara oluşumunda etkili olmaktadır.

Böcek ısırmaları: Böcek ısırmaları ve bu ısırıkların oluşturduğu kaşıntı zamanla apış arasında yara oluşturur. Böceğin ısırdığı yer ve kaşıntı sonrasında tahriş olan bölgede yaralar gözlemlenir.

Apış arası temizliğinde kimyasal içeren ürünler kullanmak: Kimyasal içeren ürünler vücuda zarar vermektedir ve fazla kullanıldığında yüzeysel tahrişlere neden olur. Apış arası temizliğinde saf ve doğal sabun kullanmak veya eczanelerden uygun ürünü almak en doğru olandır.

Apış Arası Yaraları
Apış arası temizliğine önem vermemek: Geciken ağda zamanları bu bölgede terlemeyi daha kolaylaştırır ve hijyenden uzaklaşır. Bu durum apış arasında yaralar oluşmasına neden olmaktadır.

Apış arası tahrişi: Apış arasında herhangi bir kaşınma olduğunda sert bir şekilde kaşımak banyo sırasında sert liflemek ve daha bir çok neden tahrişe yol açar ve bu bölgede yara oluşturur.

Fazla kilo: Fazla kilo sonucu büklüm katlarının arasının nefes alamaması apış arasında yara oluşumlarının en büyük nedenlerindendir.

Kadınlardaki regl dönemi: Kadınlar bu dönemlerde hijyenden uzak, bol terleme ve birde regl dönemindeki kanamalara maruz kaldıkları için bu dönemde apış arası yaraları ile sık karşılaşılır.
]]>
Apış Arası Egzama https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-egzama.html Sun, 09 Dec 2018 10:49:25 +0000 Apış Arası Egzama: Apış arasında ortaya çıkan egzamanın çeşitli nedenleri olabilir. Genelde deride kızarıklık, şişme, kaşıntı, deride dökülme gibi belirtiler ile ortaya çıkar.  En önemli belirtisi deri üzerinin kı Apış Arası Egzama: Apış arasında ortaya çıkan egzamanın çeşitli nedenleri olabilir. Genelde deride kızarıklık, şişme, kaşıntı, deride dökülme gibi belirtiler ile ortaya çıkar.  En önemli belirtisi deri üzerinin kızarması ve kızarıklığın üzerinde kabarcıklar oluşmasıdır. Egzamanın akut kronik yaş veya kuru egzama gibi türleri vardır.

Apış Arası Egzama Türleri

Kenarlı Hebra Egzaması

Kenarlı hebra egzaması apış arasında ve uylukta görülür. Bir dermatofitondan kaynaklanan kenarlı egzama daha çok erkek hastalarda görülür. Kaba etin içinde kenarlı girintili çıkıntılı ve ortası dış tarafına göre daha soluk olan kırmızı lekeler ortaya çıkar. Lekeler ya bir tarafta yada iki tarafta olur. Genel olarak kaşıntılıdır ve kenarlarında kabarcıklar bulunur. Ve bu tür egzamalar mantar ilaçları ile tedavi edilir.

Seboreli Egzama

Genelde seborenin bulunduğu yerlerde görülür ve kırmızı pullu ve yağlı bir görünüme sahiptir. Bu egzama türü sadece apış arasında değil, saçlı deride, kaşların üzerinde, burun ve yanak oluklarında, kulak arası bölgesinde, göğüs kemiğinin bulunduğu bölgede de görülür. Bu hastalıkların sınırları pek belli değildir. Tedavisi kolaylıkla sonuç verir. Fakat bu hastalıkların nedenleri tam anlamıyla belli olmadığı içi yenilenme olasılığı fazladır.

Egzamanın Görülme Olasılığı

Egzama her insanda görülebilen  hatta en sık görülen deri hastalığıdır. Maphigi mukoza adı verilen cisimcikler sıvıyı emer. Hücrelerin birbirinden ayrılmasına neden olur. Sonra hücreleri birleştiren bağları koparır ve üs derinin bulunduğu yerde kabarcıklar oluşmasına neden olur. Bu şekilde egzama birçok evreden geçer. Kızarıklık kabarma, akıntı bu evrelere örnektir. Fakat bu evreler her zaman aynı anda bulunmaz  bu evrelerden biri her zaman daha fazla bulunur. Egzama çok akıntılı ve kaşıntılı olabileceği gibi sürekli de olabilir. 

Apış Arası Egzamaya Neden Olan Etkenler

Egzamaya neden olan birçok etken vardır. Örneğin apış arasının havasız kalması, temiz ve hijyenik tutulmaması, apış arasının enfeksiyon kapması apış arasında meydana gelen egzamaların bir kaç nedenidir. Zamansız bir şekilde uygulanan bir ilaç, deterjan veya çamaşır suyuna maruz kalınması, bu durum genelde ev kadınlarında görülür. En sık görülen egzama şekli ise kozmetiklerden veya saç boyalarından kaynaklanır. Güzellik malzemeleri özellikle kokulu olanlar, sayıca çok fazla yüz egzamasına neden olurlar. Mesela ojeler tırnakta egzamaya neden olmaz ama göz kapaklarında egzama meydana gelmesine neden olur. Egzamaya neden olan bir diğer etken ise giysilerdir. kauçuk ve sentetikli dokumalar kişinin vücudunda egzama rahatsızlığının oluşmasına yol açar. 

Apış Arası Egzama

Apış Arası Egzama Tedavisi

Egzamanın akut evresinde eski ilaçlar hala önem taşır. Bu evrede ıhlamur ile deriyi ıslatmak, taze domuz yağı ile hazırlanan hamur kompreslerinin egzamanın bulunduğu bölgeye uygulamak, egzamanın oluştuğu bölgede çok fazla akıntı varsa gümüş nitrat eriyiğini bu bölge üzerine sürmek gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Ayrıca egzama oluşumundan sonra hemen doktora başvurmak tedavi sürecinin kolay bir şekilde atlatılmasını ve hızlı bir şekilde tedavi olmasını sağlar. Bu dönemde doktorun vereceği ilaçlar önemlidir. Ayrıca egzamanın daha fazla artmasına neden olacak yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu nedenle bu dönemde doktorun size verdiği direktiflerin dışına çıkılmamalıdır. Ayrıca temizlik malzemeleri, kozmetik ürünleri gibi egzamaya neden olan ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Apış arası temiz tutulmalı temiz iç çamaşırları giyilmeli ve doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Düzenli bir şekilde kullanılan ilaçlarla apış arasında meydana gelen egzamanın kolaylıkla geçtiği gözlemlenir.

]]>
Apış Arası Sivilce https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-sivilce.html Sun, 09 Dec 2018 17:46:23 +0000 Apış Arası Sivilce, erkeklerde ve kadınlarda görülebilen rahatsız edici, zaman zaman koku ve kaşıntıya sebep olan bir rahatsızlıktır. Genellikle bir hastalığa bağlı olmamakla beraber genital bazı hastalıkların da belirtisi Apış Arası Sivilce, erkeklerde ve kadınlarda görülebilen rahatsız edici, zaman zaman koku ve kaşıntıya sebep olan bir rahatsızlıktır. Genellikle bir hastalığa bağlı olmamakla beraber genital bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Apış arasındaki sivilceler, bazen küçük ve çabuk geçen sivilceler olur bazen ise son derece ağrılı, içleri dolu ve kişinin yürüyüşünü veya oturup kalkmasını zorlaştıran akneler haline gelebilirler. Apış arası sivilcelerini çıbanlardan ayırmak gerekir. Sivilce içi dolu kızarıklıklar şeklinde görülürken, çıban, sert, rengi mora çalan, içi irin ile dolu olur.


Apış Arası Sivilce Neden Olur:

Apış arasında sivilce genellikle yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte apış arasında terleme ile görülebilir. Normal kilonun üzerinde olan kişilerde apış arasında terleme ile sıklıkla görülen sivilceler, kaşıntıya ve buna bağlı olarak tahrişe ve sızlamaya sebep olabilirler. Apış arasında sivilce oluşumunun en önemli sebeplerinden biri yanlış epilasyon yöntemidir. Özellikle tıraş etme yönteminde yeterli hijyen sağlanmaz ise kıl köklerinde biriken bakteriler enfeksiyona sebep olur ve bu da sivilceye sebep olur. Bu durumdan kurtulmak için epilasyon yöntemini değiştirmek yani zaman zaman farklı yöntemler kullanmak ve mutlaka tam hijyen sağlamak gerekir. Apış arası bölgesinin temiz tutulması ve kuru olması önemlidir. Apış arasında oluşan sivilcelerin büyük bir kısmı kıl kökü iltihaplarına bağlı olsa da bazen bir takım genital hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkar.

Apış arasında oluşan sivilceler geçmeyen ve kronikleşen bir hal almaya başlar ise, mutlaka bir dermatologa görünmek gerekir. Bu bölgede genellikle yağ folikülleri sayesinde oluşan akneler ve sivilceler yeterli hijyen sağlanmaz ve tedavi edilmezse kıl dönmesine sebep olabilir veya ağrılı yaralar oluşturabilirler.

Apış Arası Sivilce
Apış Arası Sivilce Nasıl Tedavi Edilir:

Apış arasında sivilce problemi yaşayan kişiler öncelikle bir dermatoloğa başvurmalı ve sivilcenin sebebi araştırılmalıdır. Sadece kıl kökü iltihabından ya da bölgedeki yağ fazlasından kaynaklanan sivilceler, epilasyon yöntemini değiştirerek ve bölgenin pH ını düzenleyerek tedavi edilebilir. Bir mantar oluşumu ile var olan sivilceler için semptomatik tedavi uygulamak gerekir. Sentetik iç çamaşırları tercih etmemek, aşırı sıcaklarda terleyen bölgeyi kuru tutmak ve apış arası bölgesi için üretilen temizlik malzemelerini tercih etmek sivilce oluşumunu engelleyecektir. Sivilceler akneye dönüşüp renk değiştiriyor ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Bu durum genital hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle umumi alanlarda tuvalet kullanan kişilerde bulaşma sık görülür. Yağlı besinlerden uzak durmak, sigara tüketimini azaltmak ya da bırakmak, bölgeyi sürekli kuru tutmak sivilce tedavisinde yardımcı olacaktır.
]]>
Apış Arası Kokusu https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-kokusu.html Mon, 10 Dec 2018 07:40:54 +0000 Apış Arası Kokusu, kadın erkek fark etmeden her yetişkin insanın yaşayabileceği bir sorundur. Özellikle yaz aylarında normal kilonun üstünde olan insanlarda daha sık rastlanan bir sorundur. Geçici olarak çeşitli kozmetik malzem Apış Arası Kokusu, kadın erkek fark etmeden her yetişkin insanın yaşayabileceği bir sorundur. Özellikle yaz aylarında normal kilonun üstünde olan insanlarda daha sık rastlanan bir sorundur. Geçici olarak çeşitli kozmetik malzemeler ile bu sorunun önüne geçilmeye çalışılsa da varsa bir hastalık ya da kilo problemi ortadan kalkmadan sorun tamamen çözülemez ve kişinin sosyal hayatını hatta iş hayatını etkileyen psikolojisini bozabilen bir sorundur.

Apış Arası Kokusu Sebepleri:

Mantar Enfeksiyonları; özellikle kadınlarda ve nadiren erkeklerde kandida türü mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlar görülebilir. Bu tür mantarlar kişinin genital bölgesinde normal şartlar altında yaşayan iyi huylu türler olmasına karşın beden direncinin düşmesi ya da doğal floranın bozulması halinde aktif hale gelirler. Belirtileri arasında şiddetli kaşıntı, peynire benzer kesik akıntı, ekşi kötü koku sayılabilir. Kadınlarda ve erkeklerde de apış arasında kötü koku yapar ve tedavi edilmez ise şiddetle yayılır.

Kilo Artışı; Kadınlarda ve erkeklerde normal klonun üzerinde olunması beraberinde bir çok sorun getirir. Özellikle gün içinde hareket ederek çalışanlar veya uzun yol yürümek zorunda kalanlarda apış arası terlemesi ve buna bağlı olarak kötü koku oluşumu olur. Apış arasında terleme tahriş ve kötü koku oluşumunu önlemenin en iyi yolu bu durumda kilo kontrolü ve hijyen olur.

Temizlik; Özellikle yaz aylarında hijyene dikkat etmemek ve giyilen kıyafetleri yanlış seçmek apış arası kokusuna sebep olabilir. Genital bölgenin tüylü olması ve yeterince temizlenmemesi, günlük duş alınmaması ve iç çamaşırının uzun süre değiştirilmemesi apış arasında koku yapabilir.

Yanlış İç Çamaşırı; Kadın erkek fark etmeden apış arası kokusunun en yaygın sebeplerinde biri de yanlış iç çamaşırı tercihidir. Özellikle naylon türevi çamaşırlar terlemeye sebep olarak apış arasında kötü kokuya sebep olurlar.

Apış Arası Kokusu
Apış Arası Kokusu Nasıl Geçer:

Apış arası kokusu eğer fizyolojik bir hastalığa bağlı ise hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Her türlü hijyen şartı yerine geldikten sonra hala apış arasında kötü koku var ise bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmakta fayda vardır. Hastalık şüphesi yok ise öncelikle genital bölgenin temiz olması ve giyilen iç çamaşırının günlük olarak mutlaka değiştirilmesi gerekir. Tercih edilecek iç çamaşırı pamuklu ve doğal malzemeden olmalıdır. Aşırı dar kıyafetler tercih edilmemeli ve genital bölgenin havasız kalmamasına özen gösterilmelidir. Kilo kontrolü ve terleme problemi varsa antiseptik bir pudra ile apış arasını pudralamak da faydalı olacaktır. Genital bölgenin tüylü kalmaması ve epilasyon yapılması da apış arası kokusunun giderilmesinde önemli rol oynar.
]]>
Apış Arası Kaşıntısı https://www.apis.gen.tr/apis-arasi-kasintisi.html Mon, 10 Dec 2018 20:29:02 +0000 Apış Arası Kaşıntısı, son derece rahatsız edici kişinin sosyal ve güncel hayatını etkileyen bir sorundur. Genellikle kadınlarda görülen bir problem olarak bilinse de erkeklerde de rastlanan bir sorundur. Apış arası kaşıntı Apış Arası Kaşıntısı, son derece rahatsız edici kişinin sosyal ve güncel hayatını etkileyen bir sorundur. Genellikle kadınlarda görülen bir problem olarak bilinse de erkeklerde de rastlanan bir sorundur. Apış arası kaşıntısı fizyolojik bir hastalığa bağlı olarak gelişebileceği gibi yeterince hijyen kurallarına uyulmaması veya yanlış iç çamaşırı tercihine bağlı olarak da yaşanabilir. 

Apış Arası Kaşıntısı Sebepleri:

Apış arası kaşıntısı yaygın olarak mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır. Özellikle kandida türü mantarlar genital bölgeye yerleşerek burada yayılım gösterirler. Umumi tuvaletlerin kullanılması ve havuz, banyo, hamam gibi ortak kullanılan ıslak alanlarda yayılım yaparlar. Bulaştıkları kişilerde kaşıntının yanı sıra kötü koku ve akıntıya da neden olurlar. Tedavisi yapılmadığı takdirde kronikleşebilir ve kişinin günlük hayatını sıkıntıya sokar. 
Apış arası kaşıntısına çeşitli cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sebep olabilir. Bu tek eşli olmayan kişilerde olabileceği gibi umumi alanlarda yeterli hijyen sağlanmayan banyo ve tuvaletler vasıtası ile de olabilir. Apış arası kaşıntısı yaz mevsiminde normal kilonun üzerinde olan kişilerde terlemeye bağlı olarak ya da epilasyon yapılmadığı zamanlarda da görülebilir. Apış arası kokusu bir hastalığa bağlı değil ise bu sorundan kurtulmak hijyen kurallarına uyarak mümkündür.

Apış Arası Kaşıntısı
Apış Arası Kaşıntısı Nasıl Geçer:

Apış arasında kaşıntı var ise öncelikle kaşıntının sebebi tespit edilmelidir. Apış arasındaki kaşıntı eğer bir mantar oluşumuna bağlı ise mantar yayılımını durdurmak için antifungal bir ilaç kullanmakta fayda vardır. Genellikle oral yoldan tek tablet şeklinde ve krem olarak kullanılan ilaçlar fayda eder ve tedavi için yeterli olur. Genital anlamda farklı bir hastalık varsa hastalığın tedavisi yapılırken kişi eğer cinsel olarak aktif ise tekrar bulaşmayı önlemek için eşine de tedavi uygulamak gerekir. Umumi alanların kullanılırken dikkatli olunması ve hijyen kurallarına uyulması gerekir. Özellikle havuz, hamam gibi bir çok kişinin kullandığı ıslak alanlar veya alışveriş merkezi gibi sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde tuvaleti kullanmak zorunda olan kişiler daha sonrasında genital bölge için özel üretilen temizleme mendillerinden kullanarak temizlik sağlarlar ise bir çok hastalığı önlemiş olurlar. Apış arası kaşıntısına genital bölgede bulunan tüyler de sebep olabilir. Bu durumda epilasyon yapmak ve bölgeyi kuru ve temiz tutmak önemlidir. İç çamaşırı seçilirken pamuklu ve hava alan kumaşlar tercih edilmeli ve günlük olarak iç çamaşırı değiştirilmelidir.
]]>