Apış Arası Kokusu Nasıl Giderilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Apış Arası Kokusu Nasıl Giderilir?

Apış Arası Kokusu, kadın erkek fark etmeden her yetişkin insanın yaşayabileceği bir sorundur. Özellikle yaz aylarında normal kilonun üstünde olan insanlarda daha sık rastlanan bir sorundur. Geçici olarak çeşitli kozmetik malzemeler ile bu sorunun önüne geçilmeye çalışılsa da varsa bir hastalık ya da kilo problemi ortadan kalkmadan sorun tamamen çözülemez ve kişinin sosyal hayatını hatta iş hayatını etkileyen psikolojisini bozabilen bir sorundur.


Apış Arası Kokusu Sebepleri Nelerdir?


Mantar Enfeksiyonları; özellikle kadınlarda ve nadiren erkeklerde kandida türü mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlar görülebilir. Bu tür mantarlar kişinin genital bölgesinde normal şartlar altında yaşayan iyi huylu türler olmasına karşın beden direncinin düşmesi ya da doğal floranın bozulması halinde aktif hale gelirler. Belirtileri arasında şiddetli kaşıntı, peynire benzer kesik akıntı, ekşi kötü koku sayılabilir. Kadınlarda ve erkeklerde de apış arasında kötü koku yapar ve tedavi edilmez ise şiddetle yayılır.

Kilo Artışı; Kadınlarda ve erkeklerde normal klonun üzerinde olunması beraberinde birçok sorun getirir. Özellikle gün içinde hareket ederek çalışanlar veya uzun yol yürümek zorunda kalanlarda apış arası terlemesi ve buna bağlı olarak kötü koku oluşumu olur. Apış arasında terleme tahriş ve kötü koku oluşumunu önlemenin en iyi yolu bu durumda kilo kontrolü ve hijyen olur.

Temizlik; Özellikle yaz aylarında hijyene dikkat etmemek ve giyilen kıyafetleri yanlış seçmek apış arası kokusuna sebep olabilir. Genital bölgenin tüylü olması ve yeterince temizlenmemesi, günlük duş alınmaması ve iç çamaşırının uzun süre değiştirilmemesi apış arasında koku yapabilir.

Yanlış İç Çamaşırı; Kadın erkek fark etmeden apış arası kokusunun en yaygın sebeplerinde biri de yanlış iç çamaşırı tercihidir. Özellikle naylon türevi çamaşırlar terlemeye sebep olarak apış arasında kötü kokuya sebep olurlar.


Apış Arası Kokusu Nasıl Geçer


Apış arası kokusu eğer fizyolojik bir hastalığa bağlı ise hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Her türlü hijyen şartı yerine geldikten sonra hala apış arasında kötü koku var ise bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmakta fayda vardır. Hastalık şüphesi yok ise öncelikle genital bölgenin temiz olması ve giyilen iç çamaşırının günlük olarak mutlaka değiştirilmesi gerekir. Tercih edilecek iç çamaşırı pamuklu ve doğal malzemeden olmalıdır. Aşırı dar kıyafetler tercih edilmemeli ve genital bölgenin havasız kalmamasına özen gösterilmelidir. Kilo kontrolü ve terleme problemi varsa antiseptik bir pudra ile apış arasını pudralamak da faydalı olacaktır. Genital bölgenin tüylü kalmaması ve epilasyon yapılması da apış arası kokusunun giderilmesinde önemli rol oynar.

Apış Arası Kokusu Yorumları

soru

Şenol Kaçar

15 Ocak 2018 Pazartesi

Apış arasında terleme ve iğrenç koku geliyor yağlı gibi terleme oluyor ve kaşınıyor

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Apış Arası Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Kokusu Nasıl Giderilir?

Apış Arası Kokusu Nasıl Giderilir?