Apış Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Apış Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Apış, kadın ve erkek anatomisinde iki bacak arasındaki bölgedir. Bu bölgenin konumu itibarıyla hijyenine önem vermek gerekir. Apış ya da apış arası olarak anılan bu bölge, vücudumuzdaki nemli alanlardan biridir. Bu yüzden bölgenin temiz ve kuru tutulması bazen zor olur. Bu durum apış arası kokusu denilen sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bu koku bazı kişilerde oldukça rahatsız edici de olabilir. Bu durum sosyal yaşamda olduğu kadar, kişinin kendini de huzursuz eder. Bu yüzden sıkça banyo yapılması ve apış bölgesinin tamamen kurulanması önemlidir.

Vücudumuzdaki en hassas bölgelerinden biri olan apış arası, kadınlarda ve erkeklerde genital organların dışa açılan yerinde olur. Bu açıdan cinsel hastalıklar olsun, idrar yolları hastalıkları gibi rahatsızlıklarda bölgede sorunlar yaşanabilir. Buradaki bakteriler vücudumuzun diğer alanlarına göre daha yoğundur. Genital organlara yakınlığı nedeniyle de bakterilerin vücudumuza girişi apış arasından daha kolay olur. Özelliklerde kadınları daha fazla etkileyen sistit gibi idrar yolu enfeksiyonlarında bakterilerin bu bölgeden idrar yollarına, mesaneye geçişi rahat olur. Bu nedenle apış arası temizliği önemlidir.

Apış bölgesinin nemli bir ortam olması mantar, pişik, egzama, genital siğil gibi sorunların yaşanmasına da neden olur. Mantar bildiğiniz gibi nemli ortamları sever. Burada daha kolay üreyebilir ve yaşamına devam edebilir. Burada gelişecek böyle cilt sorunlarının iyileştirilmesi de güçtür. Çünkü devamlı kuru tutulması zor olur. Bu nedenle iç çamaşırlar bile pamuklu, su tutan türden seçilmelidir. Bölgenin terleme kapasitesi fazla olduğundan, iç çamaşırların bile önemi vardır. Ayrıca fazla kilolu olmakta sorun yaratabilir. Fazla kilolar nedeniyle apış arasında katların oluşması nedeniyle terden pişik gibi sorunlar sıkça yaşanabilir. Bu yüzden bölgenin kuru kalması için daha özenli olmak gerekir.

Apış Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Apış Arası Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Kokusu Nasıl Giderilir?

Apış Arası Kokusu Nasıl Giderilir?