Apış Arası Egzama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Apış Arası Egzama Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Egzama: Apış arasında ortaya çıkan egzamanın çeşitli nedenleri olabilir. Genelde deride kızarıklık, şişme, kaşıntı, deride dökülme gibi belirtiler ile ortaya çıkar. En önemli belirtisi deri üzerinin kızarması ve kızarıklığın üzerinde kabarcıklar oluşmasıdır. Egzamanın akut kronik yaş veya kuru egzama gibi türleri vardır.


Apış Arası Egzama TürleriKenarlı Hebra Egzaması


Kenarlı hebra egzaması apış arasında ve uylukta görülür. Bir dermatofitoz'dan kaynaklanan kenarlı egzama daha çok erkek hastalarda görülür. Kaba etin içinde kenarlı girintili çıkıntılı ve ortası dış tarafına göre daha soluk olan kırmızı lekeler ortaya çıkar. Lekeler ya bir tarafta ya da iki tarafta olur. Genel olarak kaşıntılıdır ve kenarlarında kabarcıklar bulunur ve bu tür egzamalar mantar ilaçları ile tedavi edilir.


Seboreli Egzama


Genelde sebore'nin bulunduğu yerlerde görülür ve kırmızı pullu ve yağlı bir görünüme sahiptir. Bu egzama türü sadece apış arasında değil, saçlı deride, kaşların üzerinde, burun ve yanak oluklarında, kulak arası bölgesinde, göğüs kemiğinin bulunduğu bölgede de görülür. Bu hastalıkların sınırları pek belli değildir. Tedavisi kolaylıkla sonuç verir. Fakat bu hastalıkların nedenleri tam anlamıyla belli olmadığı içi yenilenme olasılığı fazladır.


Egzamanın Görülme Olasılığı

Egzama her insanda görülebilen hatta en sık görülen deri hastalığıdır. Malphigi mukoza adı verilen cisimcikler sıvıyı emer. Hücrelerin birbirinden ayrılmasına neden olur. Sonra hücreleri birleştiren bağları koparır ve üs derinin bulunduğu yerde kabarcıklar oluşmasına neden olur. Bu şekilde egzama birçok evreden geçer. Kızarıklık kabarma, akıntı bu evrelere örnektir. Fakat bu evreler her zaman aynı anda bulunmaz bu evrelerden biri her zaman daha fazla bulunur. Egzama çok akıntılı ve kaşıntılı olabileceği gibi sürekli de olabilir.


Apış Arası Egzamaya Neden Olan Etkenler

Egzamaya neden olan birçok etken vardır. Örneğin apış arasının havasız kalması, temiz ve hijyenik tutulmaması, apış arasının enfeksiyon kapması apış arasında meydana gelen egzamaların birkaç nedenidir. Zamansız bir şekilde uygulanan bir ilaç, deterjan veya çamaşır suyuna maruz kalınması, bu durum genelde ev kadınlarında görülür. En sık görülen egzama şekli ise kozmetiklerden veya saç boyalarından kaynaklanır. Güzellik malzemeleri özellikle kokulu olanlar, sayıca çok fazla yüz egzamasına neden olurlar. Mesela ojeler tırnakta egzamaya neden olmaz ama göz kapaklarında egzama meydana gelmesine neden olur. Egzamaya neden olan bir diğer etken ise giysilerdir. Kauçuk ve sentetik ile üretilmiş dokumalar kişinin vücudunda egzama rahatsızlığının oluşmasına yol açar.


Apış Arası Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzamanın akut evresinde eski ilaçlar hala önem taşır. Bu evrede ıhlamur ile deriyi ıslatmak, taze domuz yağı ile hazırlanan hamur kompreslerinin egzamanın bulunduğu bölgeye uygulamak, egzamanın oluştuğu bölgede çok fazla akıntı varsa gümüş nitrat eriyiğini bu bölge üzerine sürmek gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Ayrıca egzama oluşumundan sonra hemen doktora başvurmak tedavi sürecinin kolay bir şekilde atlatılmasını ve hızlı bir şekilde tedavi olmasını sağlar. Bu dönemde doktorun vereceği ilaçlar önemlidir. Ayrıca egzamanın daha fazla artmasına neden olacak yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu nedenle bu dönemde doktorun size verdiği direktiflerin dışına çıkılmamalıdır. Ayrıca temizlik malzemeleri, kozmetik ürünleri gibi egzamaya neden olan ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Apış arası temiz tutulmalı temiz iç çamaşırları giyilmeli ve doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Düzenli bir şekilde kullanılan ilaçlarla apış arasında meydana gelen egzamanın kolaylıkla geçtiği gözlemlenir.

Apış Arası Egzama Yorumları

soru

Devran

14 Şubat 2018 Çarşamba

Doktora gittim sabun ve krem verdi uyguladim ama daha büyük oldu ve çok kaşınıyor :(((

Cevap yaz
cevap

Calut

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Problemli bölgeyi asla nemli bırakmayın. Devamlı kurutarak o bölgedeki nemi alın. Uygun ürünlerle yıkadıktan sonra o bölge üzerinde yumuşak bir havlu bekletin. Sıcak havalardan sakının ve kalırken tahriş etmeyin. Size tavsiyemiz eve gelir gelmez pamuklu ve geniş pijamalardan giyinin. Tavsiyelerimizin işe yaratacağını ümit ediyoruz. Acil şifalar diliyoruz. İyi günler diliyoruz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni