Apış Arası Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Apış Arası Belirtileri ve Tedavisi

Apış arası, halk dilinde genital organların bulunduğu kısma verilen addır. Apış arası denilen bölgedeki hijyen çok önemlidir. Çünkü vücudun besinsel atıkları buradan dışarı bırakıldığı gibi, aynı zamanda cinsel ilişkiye de aynı organlar yoluyla girilir. Apış arası bölgenin, içerdiği organları kendine has koruyucu bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bu bölge, belli kısımları daha yoğun olmakla birlikte genellikle tüylerle kaplıdır.


Apış arası bölgenin genel bakımı ve temizliği neden yapılır?


Hava vegüneşiletemas etmeyen bu vücut bölgesi için sık aralıklarla temizlik yapmak kaçınılmaz bir durumdur. Keza bu bölge tüy içerdiği için ve genellikle kıyafetlerle kapalı durumda olan bir vücut bölgesi olduğu için cilt ısısı biraz daha yüksektir. Bu sebeple apış arası terlemeye müsait bir alandır. Bakteriler için iyi bir flora ortamıdır. Eğer rutin temizlik yapılmazsa bir süre sonra apış arası çok kötü kokmaya başlar. Bakteriler genital bölgeye iyice yerleşir ve hızla çoğalmaya başlar. Bu durum öncelikle bireyin kendi sağlığı açısından tehdit oluşturur. İdrar yolları enfeksiyonun başlıcasebeplerinden biri apış arası hijyenin ihmalidir. Elbette ki birey her ne kadar kişisel temizliğine dikkat ediyor olsa da kullanmak zorunda kaldığı bir umumi tuvalet yüzünden de enfeksiyon kapabiliyor. Apış arası hijyen ihmalindeki bir diğer tehdit ise cinsel partnere karşı olandır. Bahsi geçen enfekte bir kişi ile cinsel birliktelik yaşayanbir diğer kişi de enfeksiyon açısından risk almışolur.


Apış arası bölgenin genel temizliği ve bakımı nasıl yapılır?


Tuvalet ihtiyacı giderildikten hemen sonra dışkı artıkları mutlaka temizlenmelidir. Keza zaten idrar ya da gaitaçoğu kişilerde bir miktar bakteri içermektedir. Bazı durumlarda genital bölgeler için özel olaraküretilmişyıkama jelleri veya ıslak mendiller kullanılabilir. Apış arası tüylerinin rutin zamanlarda kısaltılması da bu bölgenin hijyeni açısından önemlidir. Aslında apıș arasındaki tüylerin bu bölgedeki genital organları korumak gibi bir önemi vardır. Fakat temizlik düzgün yapılmazsa az önce de bahsettiğimiz gibi bakteriler için iyi bir üreme ortamıoluşturur. Tüyler jilet, ağda, tüy dökücü kremler vasıtasıyla apış arası bölgeden ayda bir temizlenebilir. Kalıcı çözüm isteyenler lazer gibi işlemlerden faydalanabilirler. Fakat apış arası bölgesi yapısı gereği oldukça hassas bir cilt yapısına sahip olduğundan dolayı, lazer gibi riskli epilasyon işlemlerini mutlaka bu işte Uzman kişiler tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir. Çünkü apış arası bölgede oluşacak bir hasar, bazı durumlarda geri dönüşsüz sağlık problemlerine neden olabilmektedir. İleri yaş bireyler için, lazer epilasyon gibi işlemler hekim onaylı yapılmalıdır.

Apış Arası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Apış Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Apış Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Apış Arası Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Terlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Pişik Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Apış Arası Yaraları Belirtileri ve Tedavisi